top of page
Поиск

Проводи. Маркування проводів. Електромонтажний інструмент та прийоми роботи з ним. Інструктаж

  • Фото автора: Виктор Пальчинський
    Виктор Пальчинський
  • 19 нояб. 2018 г.
  • 3 мин. чтения

Урок:трудове навчання 9 клас

Тема: Проводи. Маркування проводів. Електромонтажний інструмент та прийоми роботи з ним. Інструктаж з БЖД. Практична робота «Прийоми роботи електромонтажним інструментом».

Мета: ознайомити учнів з різними марками проводів та шнурів, які застосовуються в електротехніці, їх будовою та призначенням; розвивати логічне мислення, моторику рухів; виховувати дотримання правил техніки безпеки під час виконання електротехнічних робіт.

Обладнання і матеріали: дроти різних марок.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Провідні та ізоляційні матеріали

Для того, щоб працював споживач електричної енергії, його необхідно з'єднати з джерелом електричного струму за допомогою спеціальних проводів. Виявилось, що не всі матеріали можна використати для їх виготовлення. Наприклад: мідь, алюміній, срібло, всі інші метали добре проводять електричний струм, тому їх називають провідниками. Такі матеріали як гума, різні пластмаси, бавовна, шовк надто мало або зовсім не проводять електричного струму. їх назвали непровідниками або, по-іншому - ізоляторами. Застосовують ізолятори, коли необхідно затримати або перешкодити руху заряджених частинок. З них виготовляють захисні оболонки проводів.

  1. Види електричних дротів та їх маркування.

Провід - це виріб у вигляді тонкої металевої нитки або кількох таких ниток, скручених між собою. Промисловість випускає одножильні і багатожильні, ізольовані і неізольовані проводи .

Залежно від призначення проводи поділяють на групи: установочні, обмотувальні, монтажні та шнури.

Монтажний провід призначений для монтажу електро- та радіоапаратури. Його виготовляють з однією або багатьма струмопровідними мідними жилами в поліхлорвініловій або поліетиленовій ізоляції. Провід стійкий до нагрівання за температур від -50 до +105 °С при напрузі 220...1000 В.

Обмотувальний провід здебільшого одножильний. Він призначений для виготовлення обмоток трансформаторів, електричних машин тощо.

Установочний ізольований провід використовується для монтажу електрообладнання схованою або відкритою проводкою у приміщеннях.

Неізольований провід призначений для повітряних ліній електропередач.

Шнури електричні – гнучкі, ізольовані, призначені для приєднання побутових електроприладів до електромережі.

Кабель електричний – один або кілька ізольованих проводів, укладених у захисній оболонці.

Для розпізнавання проводів та шнурів застосовують маркування, тобто скорочений запис назви проводу за допомогою літер та цифр.

Літери означають: А- струмопровідна жила алюмінієва (якщо цієї літери немає, жила мідна); П- провід; ПП- провід плоский; Ш (на початку марки)- шнур; Б- побутовий; В- ізоляція поліхлорвінілова; Н- ізоляція наіритова; Р- ізоляція гумова; Ш (усередині марки)- обмотка шовкова; М- провід монтажний; Г- гнучкий (тобто струмопровідна жила складається з кількох тоненьких дротиків).

Цифра після марки проводу означає кількість струмопровідних жил у проводі.

Захисна оболонка - зовнішнє покриття проводу ізолюючими та іншими матеріалами для захисту його від пошкодження, а живий організм - від ураження електричним струмом. Провід - металевий провідник, дріт, призначений для передавання електричного струму. Провідник - тіло, речовина, які проводять електрику. Ізолятор - речовина, що не проводить електричного струму. Жила - струмопровідна частина електричного проводу. Одножильний провід - провід, який складається з однієї жили. Багатожильний провід - провід, який складається з великої кількості проводів. Проводка - система проводів для передавання електричного струму. Схована проводка - закрита, невидима проводка. Відкрита проводка - видима проводка, розміщена на поверхні чого-небудь. Повітряна лінія електропередач - система проводів, підвішених за допомогою ізоляторів на спеціальних опорах і призначена для передачі електричної енергії на великі відстані. Опора - конструкція, яка що-небудь підтримує.

IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів

Практична робота «Вивчення будови електричних проводів»

Обладнання та матеріали: набір проводів та шнурів різних марок із зачищеними струмопровідними жилами, лупа.

Інструктаж з техніки безпеки.

Послідовність виконання роботи:

  1. Ознайомся з конструкцією кожного проводу.

  2. Порівняй будову одножильних і багатожильних проводів.

  3. З'ясуй особливості будови електричного шнура.

  4. Порівняй товщину ізоляційної оболонки та струмопровідних жил.

  5. Визнач марку кожного електричного проводу.

  6. Дані запиши в таблицю.

Кількість

струмо-

провідних

жил

Матеріал, з якого

виготовлено

Вид

проводу

Марка проводу

Призначення проводу

струмо-

провідну

жилу

ізоляційну жилу

V. Підсумки уроку

VI. Домашнє завдання

Вивчити маркування проводів.


Недавние посты

Смотреть все

Комментарии


Вибранні пости
Облако тегов

© 

  • Черно-белая иконка Facebook
  • Черно-белая иконка Twitter
  • Черно-белая иконка Google+
bottom of page