top of page
Поиск

Основи техніки, технологій і проектування. Знаряддя праці, які використовують у побуті. Поняття про

  • Фото автора: Виктор Пальчинський
    Виктор Пальчинський
  • 19 нояб. 2018 г.
  • 4 мин. чтения

Урок: трудове навчання 5 клас

Тема: Основи техніки, технологій і проектування. Знаряддя праці, які використовують у побуті. Поняття про деталь.

Мета: засвоїти знання про використовувані у побуті знаряддя праці; формувати уміння здійснювати класифікацію знарядь праці відповідно до їх призначення, розрізняти побутові знаряддя праці та користуватись ними; розвивати пам'ять, увагу, просторову уяву; виховувати громадянської свідомості та інтересу до праці.

Обладнання та матеріали: інструменти та пристосування, що використовують в побуті, моделі для їх застосування

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. Організаційна частина

II. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів (мікрофон):

Що таке технологія? Чи можна назвати технологічною діяльність людини у побуті?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності: сьогодні на уроці ми розглянемо загальну характеристику знарядь праці, ознайомимося з різними видами знарядь праці та їх використанням, навчимося користуватись побутовими знаряддями праці та доглядати за ними. Ці знання і уміння стануть нам у нагоді не тільки у подальшому навчанні, а й у побутовій діяльності вдома: для виконання ремонтних робіт чи допомого батькам.

ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку:

- навчитися характеризувати знаряддя праці за їх призначенням та галуззю використання;

- навчитись правильно вибирати інструменти та пристосування для виконання побутових ремонтних робіт.

V. Вивчення нового матеріалу за планом:

1. Процес виробництва.

Сучасна людина живе одночасно в двох середовищах – штучному і природному. Природне середовище – це все те, що з'явилося на планеті Земля ще задовго до появи людини й існує зараз:ліси, поля, ріки, озера, гори. Сама людина також є частиною природи.

Все створене людиною упродовж тривалого часу на землі і є штучним середовищем.

Цілеспрямована і спеціально організована взаємодія людини з природою з метою створення необхідних для свого повноцінного існування речей являє собою процес виробництва.

Процес виробництва включає три складові: праця людини, предмети праці і засоби праці.

Праця людини – це зусилля людини (фізичні і розумові), спрямовані на виконання трудових дій.

Залежно від того, які зусилля спрямовані на виконання конкретних трудових дій, розрізняють працю фізичну і розумову.

Предмети праці – це все те, із чого виготовляються потрібні людині для побуту і виробництва речі у вигляді найрізноманітніших матеріалів (деревина, метал, пластмаса, тканини, будівельні матеріали тощо).

Засоби праці – це насамперед знаряддя праці (інструменти, верстати, механізми і машини), за допомогою яких люди впливають на предмети праці. Вирішальна роль серед них належить машинам (верстати, преси,ю підйомні крани тощо).

2. Механізми в процесі виробництва.

Тисячі років люди працювали, використовуючи переважно силу власних м’язів. Але можливості м’язів людини обмежені. Найсильніші люди планети можуть переміщати вантажі масою 200—250 кг.

На сьогодні важко уявити, як піднімали важкі кам’яні брили, з яких будували піраміди у Стародавньому Єгипті, колони, куполи та дзвони під час зведення фортець, величних храмів і палаців в інших країнах.

Отже, вже в далекі часи виникла потреба мати пристрої, які б дали можливість допомагати зводити великі споруди, полегшуючи працю людини, й отримати виграш у силі.

Пристрої, призначені для збільшення сили чи зміни її напрямку, дістали назву механізмів.

Найбільш поширеними і простими механізмами є важіль, блок, коловорот, клин, гвинт, колесо та інші. За допомогою таких механізмів люди в далеку давнину і будували величні споруди. Прості механізми — це не що інше, як знаряддя праці.

Механізми, що складаються з двох або більше простих механізмів, з’єднаних між собою, називають складними механізмами. Таким складним механізмом є, наприклад, звичайні ножиці. Вони складаються з двох з’єднаних між собою важелів, заточених у вигляді клина.

Прикладами складних механізмів, якими людина користується в побуті, є з’єднані між собою замок та ручка дверей; консервний ніж, у якому використані важіль і клин; домкрат, що складається з важеля та гвинта тощо.

Лабораторно-практична робота: "Класифікація предметів і засобів праці для різних професій".

Вступний інструктаж.

Для виконання лабораторно-практичної роботи використовуються карточки з зображеннями різних предметів праці, засобів праці та малюнків-ознак професій. Необхідно визначити відповідність зображень та занести в таблицю.

3. Побутові знаряддя праці.

Щоб виконати будь-яку справу, навіть удома необхідно мати під рукою потрібні інструменти: без ножа ви не зробите салат; без ручки не напишете листа; без пензля і фарб не пофарбуєте вікно чи двері.

Без інструментів вдома не можна зробити навіть найдріб’язковіший ремонт.

Найбільш поширеним і часто уживаним у домашніх умовах інструментом є викрутка.

За допомогою викрутки загвинчують гвинти та шурупи.

Складається викрутка з головки (робочої частини), стержня і рукоятки.

Залежно від форми головки робочої частини викрутки їх ділять на шліцьові і хрестоподібні

Досить часто в побуті використовують різноманітні види гайкових ключів. Вони стають потрібними під час ремонту електропобутових приладів, санітарно-технічної арматури. Гайкові ключі — важливий інструмент для обслуговування велосипеда. Але для цього вже потрібно кілька різних видів ключів.

Звичайний гайковий ключ миє по одному ріжку з двох боків. Кожний конкретний ключ призначений для гайки конкретного розміру.

Досить зручними є комбіновані ключі. З одного боку такий ключ ріжковий, з іншого - накидний.

Колінчасті гайкові ключі зручні для роботи у важкодоступних місцях, такі ключі за формою схожі на букву «S».

Досить часто стають в нагоді торцеві ключі. Ними зручно користуватися, коли гвинт чи гайка розташовані в місцях, де неможливо розмістити ріжковий чи накидний ключ.

Лабораторно-практична робота: "Класифікація побутових знарядь праці".

Практична робота виконується під керівництвом учителя. Для виконання роботи слід забезпечити кілька комплектів (за кількістю робочих малих груп) побутових знарядь праці (викрутки, гайкові ключі, плоскогубці, молотки тощо)та моделі для їх використання. В ході роботи учні описують інструмент, визначають його використання та техніку роботи, вчаться працювати інструментом.

VI. Заключна частина.

Підсумок уроку:

1. Які нові поняття ви сьогодні засвоїли?

2. Яких нових умінь набули на уроці?

Оголошення оцінок та їх мотивація.

Домашнє завдання: вивчити конспект.


Недавние посты

Смотреть все

Comments


Вибранні пости
Облако тегов

© 

  • Черно-белая иконка Facebook
  • Черно-белая иконка Twitter
  • Черно-белая иконка Google+
bottom of page